SymfonyWorld Online 2020
100% online
30+ talks + workshops
Live + Replay watch talks later

Recunoștințe

5.0 version
Maintained

Recunoștințe

Iubesc cărțile. Cărți pe care le pot ține în mână.

Ultima dată când am scris o carte despre Symfony a fost exact acum 10 ani. Era vorba despre Symfony 1.4. De atunci, nu am mai scris nimic despre Symfony!

Am fost atât de încântat să scriu din nou despre Symfony, încât am terminat primul draft într-o săptămână. Dar versiunea pe care o citești a luat mult mai mult timp. Scrierea unei cărți necesită mult timp și energie. De la designul copertei până la aspectul paginii. De la modificări de cod la recenzii de la egal la egal. Nu este aproape niciodată gata. Poți îmbunătăți întotdeauna o secțiune, poți îmbunătăți unele porțiuni de cod, poți repara unele greșeli sau rescrie o explicație pentru a o face mai scurtă și mai clară.

Scrierea unei cărți este o călătorie pe care nu vrei să o faci singur. Multe persoane au contribuit direct sau indirect. Vă mulțumesc tuturor!

Vreau să mulțumesc sincer tuturor oamenilor grozavi care au petrecut mult timp examinând conținutul pentru a detecta erorile dactilografice și pentru a îmbunătăți conținutul; unii chiar m-au ajutat să scriu câteva fragmente de cod:

  • Javier Eguiluz
  • Ryan Weaver
  • Titouan Galopin
  • Nicolas Grekas
  • Kévin Dunglas
  • Tugdual Saunier
  • Grégoire Pineau
  • Alexandre Salomé

Traducători

Documentația oficială Symfony este disponibilă numai în limba engleză. Am avut câteva traduceri în trecut, dar am decis să nu le mai oferim întrucât nu erau niciodată sincronizate. Și o documentație neactualizată este probabil mai ineficientă decât nicio documentație.

Problema principală cu traducerile este întreținerea. Documentația Symfony este actualizată în fiecare zi de zeci de colaboratori. Este aproape imposibil să ai o echipă de voluntari care să traducă toate schimbările în timp real.

Cu toate acestea, traducerea unei cărți precum cea pe care o citești în prezent este mai ușor de gestionat, deoarece am încercat să scriu despre funcții care nu se vor schimba mult în timp. Acesta este motivul pentru care conținutul cărții ar trebui să rămână destul de stabil în timp.

Dar de ce am dori vreodată documentație non-engleză într-o lume tehnică în care engleza este limba implicită de facto? Symfony este folosit de dezvoltatorii de pretutindeni în lume. Și unii dintre ei sunt mai puțin confortabili citind material în limba engleză. Traducerea documentației „noțiuni de pornire” face parte din inițiativa Symfony privind diversitatea prin care ne străduim să găsim modalități de a face Symfony cât mai inclusiv.

După cum îți poți imagina, traducerea a peste 300 de pagini este o cantitate imensă de muncă și vreau să le mulțumesc tuturor celor care au ajutat la traducerea acestei cărți:

  • Emil
  • Sergiu Popa
  • Monica Popa
  • Mihai Mitrut
  • Gabi Udrescu
  • Dumitru Alexandru
  • Broasca Alexandru
  • Mihai Stancu

Sponsori

Această carte a fost susținută de oameni din întreaga lume care au ajutat financiar acest proiect. Datorită lor, acest conținut este disponibil online gratuit și disponibil ca o carte în format printat în timpul conferințelor Symfony.

Susținători individuali

Javier Eguiluz @javiereguiluz
Tugdual Saunier @tucksaun
Alexandre Salomé https://alexandre.salome.fr
Timo Bakx
Arkadius Stefanski https://ar.kadi.us
Oskar Stark @OskarStark
slaubi  
Jérémy Romey
Nicolas Scolari  
Guys & Gals at SymfonyCasts https://symfonycasts.com
Roberto santana
Ismael Ambrosi
Mathias STRASSER https://roukmoute.github.io/
Platform.sh team http://www.platform.sh
ongoing https://www.ongoing.ch
Magnus Nordlander @magnusnordlander
Nicolas Séverin @nico-incubiq
Centarro https://www.centarro.io
Lior Chamla https://learn.web-develop.me
Art Hundiak @ahundiak
Manuel de Ruiter https://www.optiwise.nl/
Vincent Huck  
Jérôme Nadaud https://nadaud.io
Michael Piecko @mpiecko
Tobias Schilling https://tschilling.dev
ACSEO https://www.acseo.fr
Omines Internetbureau https://www.omines.nl/
Seamus Byrne http://seamusbyrne.com
Pavel Dubinin @geekdevs
Jean-Jacques PERUZZI https://linkedin.com/in/jjperuzzi
Alexandre Jardin @ajardin
Christian Ducrot http://ducrot.de
Alexandre HUON @Aleksanthaar
François Pluchino @francoispluchino
We Are Builders https://we.are.builders
Rector @rectorphp
Ilyas Salikhov
Romaric Drigon
Lukáš Moravec @morki
Malik Meyer-Heder @mehlichmeyer
Amrouche Hamza
Russell Flynn https://custard.no
Shrihari Pandit
Salma NK.
Nicolas Grekas  
Roman Ihoshyn https://ihoshyn.com
Radu Topala https://www.trisoft.ro
Andrey Reinwald https://www.facebook.com/andreinwald
JoliCode @JoliCode
Rokas Mikalkėnas  
Zeljko Mitic @strictify
Wojciech Kania @wkania
Andrea Cristaudo https://andrea.cristaudo.eu/
Adrien BRAULT-LESAGE @AdrienBrault
Cristoforo Stevio Cervino http://www.steviostudio.it
Michele Sangalli  
Florian Reiner http://florianreiner.com
Ion Bazan @IonBazan
Marisa Clardy
Donatas Lomsargis http://donatas.dev
Johnny Lattouf
Duilio Palacios https://styde.net
Pierre Grimaud @pgrimaud
Marcos Labad Díaz
Stephan Huber https://www.factorial.io
Loïc Vernet https://www.strangebuzz.com
Daniel Knoch http://www.cariba.de
Emagma http://www.emagma.fr
Gilles Doge  
Malte Wunsch @MalteWunsch
Jose Maria Valera Reales @Chemaclass
Cleverway https://cleverway.eu/
Nathan @nutama
Abdellah EL GHAILANI https://connect.symfony.com/profile/aelghailani
Solucionex https://www.solucionex.com
Elnéris Dang https://linkedin.com/in/elneris-dang/
Class Central https://www.classcentral.com/
Ike Borup https://idaho.dev/
Christoph Lühr https://www.christoph-luehr.com/
Zig Websoftware http://www.zig.nl
Dénes Fakan
Danny van Kooten http://dvk.co
Denis Azarov http://azarov.de
Martin Poirier T. https://linkedin.com/in/mpoiriert/
Dmytro Feshchenko @dmytrof
Carl Casbolt https://www.platinumtechsolutions.co.uk/
Irontec https://www.irontec.com
Lukas Plümper https://lukaspluemper.de/
Neil Nand https://neilnand.co.uk
Andreas Möller https://localheinz.com
Alexey Buldyk https://buldyk.pw
Page Carbajal https://pagecarbajal.com
Florian Voit https://rootsh3ll.de
Webmozarts GmbH https://webmozarts.com
Alexander M. Turek @derrabus
Zan Baldwin
Ben Marks, Magento http://bhmarks.com

Dragostea familiei

Sprijinul familiei este totul. O mulțumire mare soției mele, Hélène și celor doi copii minunați ai mei, Thomas și Lucas, pentru sprijinul lor continuu.

Bucurați-vă de ilustrația lui Thomas… și de carte!

../_images/illus-thomas.png

This work, including the code samples, is licensed under a Creative Commons BY-NC-SA 4.0 license.