O czym jest ta książka?

5.2 version
Maintained Unmaintained
5.0

O czym jest ta książka?

Symfony jest jednym z najpopularniejszych projektów PHP. Jest to zarówno stabilny, pełnoprawny framework, jak i popularny zestaw komponentów wielokrotnego użytku.

Wraz z wersją 5 projekt prawdopodobnie osiągnął dojrzałość. Czuję, że wszystko, co osiągnęliśmy w ciągu ostatnich pięciu lat, łączy się w piękną całość. Nowe, niskopoziomowe komponenty, wysokopoziomowa integracja z innym oprogramowaniem, przydatne narzędzia - zwiększają produktywność. Te same zadania zrealizujesz wygodniej i tak samo elastycznie, jak kiedyś. Wykorzystanie Symfony w projekcie jeszcze nigdy nie było tak wygodne.

Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z Symfony, nadejście Symfony 5 to odpowiedni czas, aby nauczyć się krok po kroku, jak tworzyć aplikacje oparte o Symfony. Książka pokazuje siłę tego frameworka i jego pozytywny wpływ na produktywność.

Jeśli używasz już Symfony, dzięki tej książce odkryjesz ten framework na nowo. W ciągu ostatnich kilku lat framework zasadniczo się zmienił, co bardzo poprawiło wygodę jego użycia. Mam wrażenie, że wiele osób używających Symfony nadal tkwi przy starych nawykach i trudno jest im przyjąć nowe sposoby tworzenia aplikacji z Symfony. Rozumiem niektóre z tych powodów. Tempo ewolucji jest oszałamiające. Pracując w pełnym wymiarze godzin nad projektem, często nie ma czasu na śledzenie wszystkiego, co dzieje się w społeczności. Wiem o tym z pierwszej ręki. Sam nie będę udawał, że potrafię nadążyć za wszystkim.

I nie chodzi tu tylko o nowe sposoby tworzenia tych samych rzeczy. Chodzi również o nowe, przełomowe komponenty, takie jak: Klient HTTP, Mailer, Workflow, Messenger, które powinny zmienić sposób, w jaki myślisz o aplikacji Symfony.

Czuję również potrzebę wydania nowej książki, ponieważ sposób tworzenia aplikacji mocno się zmienił. Powinniśmy podejmować tematy takie jak API, SPA, konteneryzacja, Continuous Deployment i wiele innych.

Twój czas jest cenny. Nie oczekuj długich akapitów, ani długich wyjaśnień na temat podstawowych pojęć. Ta książka jest formą zaproszenia do podróży: od czego zacząć? który kod napisać? kiedy? jak? Postaram się wzbudzić w Tobie zainteresowanie ważnymi tematami i to Ty zdecydujesz, czy chcesz się czegoś więcej nauczyć i drążyć dalej.

Nie chcę też powielać istniejącej dokumentacji, której jakość jest doskonała. W sekcji „Idąc dalej” na końcu każdego rozdziału zamieściłem obszerne odniesienia do dokumentacji. Myśl o tej książce, jako o zbiorze odnośników do większej liczby zasobów.

Książka opisuje tworzenie aplikacji krok po kroku. Nie zbudujemy jednak na jej kartach gotowej aplikacji. Nie pokażemy wszystkiego, zastosujemy skróty myślowe, być może pominiemy niektóre skrajne przypadki (ang. edge cases), walidację lub testy. Nie zawsze uwzględnimy najlepsze praktyki. Za to zajmiemy się niemal każdym aspektem nowoczesnego projektu Symfony.

Kiedy zaczynałem pracę nad tą książką, pierwszą rzeczą, jaką zrobiłem, było napisanie aplikacji końcowej. Byłem pod wrażeniem rezultatu i szybkości dodawania nowych funkcji, przy bardzo małym nakładzie pracy. To dzięki dokumentacji i temu, że Symfony 5 wie, kiedy zejść Ci z drogi. Jestem pewien, że Symfony można jeszcze poprawić (i odnotowałem już kilka możliwych ulepszeń), ale wygoda kodowania jest o wiele większa niż kilka lat temu. Chcę się tym ze wszystkimi podzielić.

Książka jest podzielona na etapy. Każdy etap jest podzielony na podetapy. Etapy powinno dać się szybko czytać, ale, co ważniejsze, zachęcam Cię do kodowania w trakcie czytania. Napisz kod, wypróbuj go, wdróż i dopracuj.

Ostatnia rzecz, ale równie ważna - nie wahaj się poprosić o pomoc. Możesz trafić na skrajny przypadek lub literówkę w kodzie, która może być trudna do znalezienia i naprawienia. Zadawaj pytania. Mamy wspaniałą społeczność na Slack i Stack Overflow.

Przechodzimy do kodowania? Baw się dobrze!


This work, including the code samples, is licensed under a Creative Commons BY-NC-SA 4.0 license.