Podziękowania

5.0 version
Maintained

Podziękowania

Uwielbiam książki. Książki, które mogę trzymać w ręku.

Ostatni raz napisałem książkę o Symfony dokładnie 10 lat temu. Dotyczyła wersji 1.4. Od tamtej pory nigdy nie pisałem o Symfony!

Byłem tak podekscytowany, że znowu będę pisał o Symfony, że skończyłem pierwszy szkic w tydzień. Jednak dopracowanie wersji, którą czytasz, trwało o wiele dłużej. Pisanie książki wymaga dużo czasu i energii. Od projektu okładki do układu strony. Od poprawek kodu do recenzji współpracowników. Zmianom nie widać końca. Zawsze możesz poprawić sekcję, przepisać jakiś fragment kodu, usunąć kilka literówek lub przeredagować wyjaśnienie, aby uczynić je krótszym i lepszym.

Pisanie książki to podróż, której nie chcesz odbywać samotnie. Wiele osób pomogło mi bezpośrednio lub pośrednio. Dziękuję wam wszystkim!

Chcę serdecznie podziękować wszystkim wspaniałym ludziom, którzy poświęcili mnóstwo czasu na recenzowanie treści i wyłapanie literówek. Niektórzy nawet pomogli mi napisać kilka z zawartych fragmentów kodu:

  • Javier Eguiluz
  • Ryan Weaver
  • Titouan Galopin
  • Nicolas Grekas
  • Kévin Dunglas
  • Tugdual Saunier
  • Grégoire Pineau
  • Alexandre Salomé

Tłumacze

Oficjalna dokumentacja Symfony jest dostępna tylko w języku angielskim. W przeszłości dysponowaliśmy kilkoma tłumaczeniami, ale postanowiliśmy przestać je udostępniać, ponieważ zawsze były przestarzałe. Nieaktualna dokumentacja jest prawdopodobnie gorsza niż brak dokumentacji.

Głównym problemem związanym z tłumaczeniami jest ich utrzymanie. Dokumentacja Symfony jest aktualizowana każdego dnia przez dziesiątki autorów. Posiadanie zespołu wolontariuszy tłumaczących wszystkie zmiany w czasie zbliżonym do rzeczywistego jest praktycznie niemożliwe.

Jednak tłumaczenie książki takiej jak ta, którą obecnie czytasz, jest łatwiejsze, ponieważ starałem się pisać o funkcjach, które się szybko nie zmienią. Dlatego też wiedza w niej zawarta powinna przetrwać próbę czasu.

Ale dlaczego mielibyśmy kiedykolwiek chcieć dokumentacji nieangielskiej w świecie technologii, w którym de facto króluje język angielski? Symfony jest używane przez programistów i programistki na całym świecie. Część z nich nie czuje się na siłach, by czytać materiały w języku angielskim. Tłumaczenie dokumentacji pomagającej stawiać pierwsze kroki jest częścią inicjatywy Symfony dotyczącej różnorodności, w której staramy się znaleźć sposoby, aby uczynić Symfony jak najbardziej powszechnym.

Jak możesz sobie wyobrazić, tłumaczenie ponad trzystu stron to ogromna praca i chcę podziękować wszystkim osobom, które pomogły przetłumaczyć tę książkę:

  • Krystian Marcisz
  • Piotr Grabski-Gradziński
  • Paweł Balicki
  • Paweł Wiaderny
  • Paweł Farys
  • Adrian Górny
  • Piotr Synowiec
  • Mikolaj Czajkowski
  • Mateusz Rosiek
  • Hubert Kowalski
  • Piotr Rugala
  • niziou
  • Lukasz Lewandowski

Firmy, które wsparły projekt

Książka ta została sfinansowana przez ludzi z całego świata. Dzięki nim jej zawartość jest dostępna online za darmo i w wersji papierowej podczas konferencji Symfony.

Osoby fizyczne, które wsparły projekt

Javier Eguiluz @javiereguiluz
Tugdual Saunier @tucksaun
Alexandre Salomé https://alexandre.salome.fr
Timo Bakx
Arkadius Stefanski https://ar.kadi.us
Oskar Stark @OskarStark
slaubi  
Jérémy Romey
Nicolas Scolari  
Guys & Gals at SymfonyCasts https://symfonycasts.com
Roberto santana
Ismael Ambrosi
Mathias STRASSER https://roukmoute.github.io/
Platform.sh team http://www.platform.sh
ongoing https://www.ongoing.ch
Magnus Nordlander @magnusnordlander
Nicolas Séverin @nico-incubiq
Centarro https://www.centarro.io
Lior Chamla https://learn.web-develop.me
Art Hundiak @ahundiak
Manuel de Ruiter https://www.optiwise.nl/
Vincent Huck  
Jérôme Nadaud https://nadaud.io
Michael Piecko @mpiecko
Tobias Schilling https://tschilling.dev
ACSEO https://www.acseo.fr
Omines Internetbureau https://www.omines.nl/
Seamus Byrne http://seamusbyrne.com
Pavel Dubinin @geekdevs
Jean-Jacques PERUZZI https://linkedin.com/in/jjperuzzi
Alexandre Jardin @ajardin
Christian Ducrot http://ducrot.de
Alexandre HUON @Aleksanthaar
François Pluchino @francoispluchino
We Are Builders https://we.are.builders
Rector @rectorphp
Ilyas Salikhov
Romaric Drigon
Lukáš Moravec @morki
Malik Meyer-Heder @mehlichmeyer
Amrouche Hamza
Russell Flynn https://custard.no
Shrihari Pandit
Salma NK.
Nicolas Grekas  
Roman Ihoshyn https://ihoshyn.com
Radu Topala https://www.trisoft.ro
Andrey Reinwald https://www.facebook.com/andreinwald
JoliCode @JoliCode
Rokas Mikalkėnas  
Zeljko Mitic @strictify
Wojciech Kania @wkania
Andrea Cristaudo https://andrea.cristaudo.eu/
Adrien BRAULT-LESAGE @AdrienBrault
Cristoforo Stevio Cervino http://www.steviostudio.it
Michele Sangalli  
Florian Reiner http://florianreiner.com
Ion Bazan @IonBazan
Marisa Clardy
Donatas Lomsargis http://donatas.dev
Johnny Lattouf
Duilio Palacios https://styde.net
Pierre Grimaud @pgrimaud
Marcos Labad Díaz
Stephan Huber https://www.factorial.io
Loïc Vernet https://www.strangebuzz.com
Daniel Knoch http://www.cariba.de
Emagma http://www.emagma.fr
Gilles Doge  
Malte Wunsch @MalteWunsch
Jose Maria Valera Reales @Chemaclass
Cleverway https://cleverway.eu/
Nathan @nutama
Abdellah EL GHAILANI https://connect.symfony.com/profile/aelghailani
Solucionex https://www.solucionex.com
Elnéris Dang https://linkedin.com/in/elneris-dang/
Class Central https://www.classcentral.com/
Ike Borup https://idaho.dev/
Christoph Lühr https://www.christoph-luehr.com/
Zig Websoftware http://www.zig.nl
Dénes Fakan
Danny van Kooten http://dvk.co
Denis Azarov http://azarov.de
Martin Poirier T. https://linkedin.com/in/mpoiriert/
Dmytro Feshchenko @dmytrof
Carl Casbolt https://www.platinumtechsolutions.co.uk/
Irontec https://www.irontec.com
Lukas Plümper https://lukaspluemper.de/
Neil Nand https://neilnand.co.uk
Andreas Möller https://localheinz.com
Alexey Buldyk https://buldyk.pw
Page Carbajal https://pagecarbajal.com
Florian Voit https://rootsh3ll.de
Webmozarts GmbH https://webmozarts.com
Alexander M. Turek @derrabus
Zan Baldwin
Ben Marks, Magento http://bhmarks.com

Ukochani

Wsparcie rodziny jest wszystkim. Wielkie podziękowania dla mojej żony, Hélène i dwojga moich wspaniałych dzieci, Thomasa i Lucasa, za ich ciągłe wsparcie.

Ciesz się ilustracją Thomasa… i książką!

../_images/illus-thomas.png

This work, including the code samples, is licensed under a Creative Commons BY-NC-SA 4.0 license.