Skip to content
Caution: You are browsing the legacy symfony 1.x part of this website.

Wymagania

Language

Zanim rozpoczniesz instalacje symfony, sprawdź czy masz poprawnie wszystko
zainstalowane i skonfigurowane. Poświęć trochę czasu na sumienne przeczytanie tego rozdziału i przejdź przez wszystkie wymagane kroki, aby uniknąć trafienia w ślepy zaułek i tracenia czasu na szukanie przyczyny problemu.

Wymagania oprogramowania

Na początku, potrzebujesz sprawdzić, czy Twój komputer ma przygotowane środowisko programistyczne do pracy. Przede wszystkim, potrzebujesz serwer stron WWW (na przykład Apache), serwer baz danych (MySQL, PostgreSQL, SQLite lub inny mechanizm kompatybilny z PDO), oraz PHP 5.2.4 lub starszy.

Interfejs wiersza pomeceń

Framework symfony zarządzany jest przez wiersz poleceń (CLI), automatyzująć większość Twojej pracy. Jeżeli jesteś użytkownikiem systemów UNIX-owych, pewnie poczujesz się w domu. Jeżeli korzystasz z systemu Windows, też Ci się spodoba, ale na początku konieczne będzie wywołanie kilku komend, po wywołaniu cmd.

note

Środowisko UNIX-owe jest dużo bardziej przyjazne niż Windowsowe. Jeżeli potrzebujesz korzystać z takich komend jak tar, gzip czy grep w Windowsie, możesz zainstalować program Cygwin. Jeżeli lubisz eksperymentować, możesz również spróbować Windows Services for Unix.

Konfiguracja PHP

Konfiguracja PHP może znacznie się różnić w zależności od systemu operacyjnego a nawet różnej wersji systemu Linux, dlatego musisz ręcznie zweryfikować jakie są minimalne wymagania dla symfony.

Na początek, upewnij się że posiadasz zainstalowane PHP w wersji minimum 5.2.4 poprzez użycie w skrypcie funkcji phpinfo() lub uruchamiając komendę php -v w pasku komend. Pamiętaj, że czasem możesz mieć zainstalowane dwie różne różne wersje PHP: jedną w pasku komend i inną na stronie.

Następnie pobierz plik weryfikujący konfigurację z adresu URL:

http://sf-to.org/1.4/check.php

Zapisz skrypt gdzieś w katalogu domowym serwera stron.

Uruchom weryfikację konfiguracji wpisując w pasku komend:

$ php check_configuration.php

Jeżeli pojawi się problem w konfiguracji PHP, otrzymasz na wyjściu informację wraz z podpowiedzią co należy poprawić i jak to zrobić.

Spróbuj również uruchomić ten skrypt w Twojej przeglądarce i popraw błędy, które mogą wystąpić. Należy to zrobić, ponieważ PHP może mieć różne pliki php.ini dla tych dwóch środowisk, z różnymi konfiguracjami.

note

Nie zapomnij na koniec usunąć ten plik konfiguracyjny z Twojego serwera.

note

Jeżeli twoim celem jest wypróbowanie symfony przez kilka godzin, możesz zainstalować sandbox opisany w Załączniku A. Jeżeli natomiast chcesz naprawdę rozpocząć działający projekt lub chcesz poznać dokładniej symfony, kontynuuj tą lekturę.

This work is licensed under the Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported License license.